באנר עולם התזונהשאלות ותשובות בנושא תזונה

הבן שלי, בן 9 חודשים, פתאום מסרב לאכול תמ"ל. מה ניתן לעשות?

קודם כל צריך לשים לב אם אוכל מזונות אחרים ואם עולה במשקל בהתאם לגילו. לא מומלץ להציע במקום תמ"ל חלב ניגר לפני גיל שנה אך כן אפשרי להציע לו בגיל זה מוצרי חלב אחרים, כגון: גבינות , קוטג', יוגורט לבן.
אפשר לנסות להסמיך את התמ"ל ע"י דייסה ולהציע בכפית. לעיתים פעוטות בגיל זה כבר לא רוצים בקבוק והסמכת התמ"ל למרקם כפית מהווה פתרון מצוין. כמו כן, יש להקפיד שהתזונה תהיה מגוונת בכדי שיקבל את מלוא הצרכים התזונתיים להם זקוק.

מאיזה גיל ניתן להתחיל לשלב מזונות מוצקים בתפריט התינוק?

לפי ההנחיות החדשות של משרד הבריאות אשר יצאו בשנת 2009 ניתן להתחיל לחשוף למזונות משלימים החל מגיל 4 חודשים, 1-2 כפיות פעם-פעמיים ביום . מומלץ להתחיל בירקות ואח"כ פירות. ההנחיות החדשות מדברות על תוספת של מספר כפיות ליום בגיל 4 חודשים ומגיל 6 חודשים מעבר לארוחות גדולות ומלאות יותר.
.מוצרי חלב – יוגורט,גבינות ,אשל, לבן וכו' – מגיל 9 חודשים
חלב ניגר ודבש- מגיל שנה .

איזה מעדנים מומלץ לתת לתינוקות?

גם הקטנטנים , כמונו המבוגרים, מעדיפים לרוב את הטעם המתוק. לכן, התחלת החשיפה למוצרי חלב במעדנים מתוקים (דני, מילקי, דניאלה,גמדים) תקשה מאוד את המעבר ליוגורט לבן או גבינות, ללא תוספת סוכר.
לכן, אני ממליצה להתחיל את החשיפה למוצרי חלב ביוגורטים לבנים וגבינות לבנות ולדחות ככל שניתן את החשיפה למעדנים המתוקים המכילים הרבה סוכר.

מה מומלץ לתת לארוחת הבוקר?

ארוחת הבוקר היא ארוחה חשובה מאוד ולכן מומלץ לא לוותר ולא לדלג עליה  אפשרויות לא.בוקר: יוגורט עם פרי, דייסה ע"ב חלב ( מגיל שנה) , פרוסת לחם עם גבינה /טחינה/ אבוקדו,דיגני בוקר עם חלב ( מגיל שנה)- מומלץ לא לתת את הדגני בוקר המתוקים מאוד, חביתה/ביצה קשה מעורבב עם גבינה .