מה זה אנגיוגרפיה

אנגיוגרפיה (נקראת גם רדיולוגיה פולשנית) היא שיטה לביצוע טיפולים בגוף על ידי שימוש באמצעי הדמיה.

אמצעי ההדמיה יכולים להיות מכשיר CT, מכשיר MRI, רנטגן או אולטרה סאונד.

אמצעי ההדמיה בימינו יכול בעזרת עוצמת המחשבים שיש היום להראות מה שקורה בתוך הגוף בשידור חי ולא רק בדיעבד.

אפשר לנצל את הדבר הזה לביצוע טיפולים שונים בלי הצורך של פתיחה רחבה של העור בגוף בניתוח.

ברגע שמבצעים חתך גדול בעור אז לוקח הרבה זמן להחלים ממנו, יש סכנה גדולה יותר לזיהום ויש הרבה סבל למטופל.

טיפולים שמשתמשים בהם עם אנגיוגרפיה

  • טיפול בוריקוצלה – וריקוצלה היא תופעה של דם שנאגר באיבר המין הגברי עקב סתימה של הורידים שעוברים באשכים. הדם הנאגר עלול לגרום לכמה בעיות כמו כאבים באשך, קשיים בפוריות, ירידה בחשק המיני, עייפות עקב בעיה בייצור הטוסטסטרון ועוד.

הטיפול נעשה על ידי החדרת מחט זעירה לוריד ומעקב אחרי עד ההגעה לאזור הבעייתי שסתום ואז עושים אמבוליזציה שזאת סגירה של הוריד הבעייתי.

תהליך ההחלמה מהיר מאוד ללא הסיבוכים שיש בניתוח.

  • שרירן ברחם – מיומה. מיומה ברחם היא גידול שפיר שיכול להופיע מסיבות שונות גנטיות וסביבה.תתכן גם הופעה של כמה מיומות ברחם. המיומה עלולה לגרום בבעיות בפריון, לכאבים שונים, בעיות בשתן, עצירות ועוד.

ניתן לברר אם יש מיומה בעזרת אמצעי הדמיה שונים או בבדיקת היסטרוסקופיה.

הטיפול עם רדיולוגיה פולשנית כולל החדרת מחט קטנה לאזור וביצוע אמבוליזציה. כך העורקים שבאים למיומה נסתמים ואין לה אספקת דם. בעקבות זה המיומה מתחילה להתכווץ עד שהיא נעלת ואז בהדרגה התסמינים נעלמים.

היתרון בשיטה הוא שאין פגיעה ברחם וההחלמה מהירה וקלה

  • רגל סכרתית. למחלת הסכרת יש כל מיני סיבוכים ואחד מהם הוא פגיעה בעצבים של כף הרגל. דבר זה עלול לגרום לכיבים או לנמק עקב זרימת דם חלקית. התמשכות הבעיה עלולה להביא למצב של כריתת כף רגל.

במקרה שמגיעים למצב כזה רדיולוג פולשני יכול לבצע צינתור של כלי הדם ברגל על ידי החדרת צינורית לעורך, ניפוח בלונים והשמת תומכנים שיאפשרו זרימת דם טובה לרגל. ההליך מבוצע תוך שעתיים עם החלמה מהירה ומפחית את הסיכוי להגעה למצב של כריתה

  • ורידים ברגליים. ורידים בולטים ברגליים (נקראים גם דליות) נוצרים בעיקר אצל נשים מסיבות גנטיות והורמונליות. כשיש בעיה בהחזרת הדם מהוריד נוצר עומס שמרחיב את הוריד ומלבד זה שזה לא נראה אסתטי זה גם כואב. במצבים חמורים יותר עלולים להווצר קרישי דם או דימומים.

בעבר היו מבצעים ניתוחים עם חתכים לפתרון הבעיה וההחלמה הייתה איטית כמו כל ניתוח.

היום ניתן להחדיר לגוף קטטר בפעולה זעיר פולשנית עם מעקב של אולטרה סאונד לסגירת הורידים.

אפשרות נוספת היא הזרקת סקלרוטרפיה שהוא חומר מטרש לורידים הקטנים בעזרת מחט זעירה.

היתרון בטיפולים של היום הוא שלא צריך ניתוח, ההחלמה מהירה מאוד וללא כאבים כמעט.

  • טחורים. הטחורים הם ורידים מוגדלים באזור פי הטבעת והם נחלקים לטחורים חיצוניים שנמצאים קרוב לפי הטבעת וטחורים פנימיים שנמצאים רחוק.

הטחורים הם גם בעיה אסתטית אבל גם גורמים לכאבים ונפיחות באזור פי הטבעת. טחורים פנימיים עלולים לגרום גם לדם בצואה.

ניתן לנסות ולטפל בטחורים בעזרת משחות ואמבטיות ואם זה לא מסתדר אז יש צורך בהליך פולשני של קשירת טחורים שמונעים מהדם להגיע אליהם או ניתוח שבו נכרתים הטחורים.

ניתן לטפל בטחורים גם בעזרת רדיולוגיה פולשנית על ידי החדרת צנתר זעיר וסגירה של העורקים שמזרימים דם לטחורים.

אחוז ההחלמה הוא אותו אחוז של החלמה מניתוח ויש פחות כאבים וסיבוכים.

  • סרטן כליות -קרצינומה של תאים כלייתיים. בעזרת רדיולוגיה פולשנית עם אמצעי הדמיה אפשר להגיע לגידולים קטנים עם מחט זעירה כדי לחמם או לקרר את האזור וכך להרוס את הגידול ללא נזק למקומות אחרים בסביבה.
  • סרטן כבד HCC.  סרטן זה שכיח יותר במבוגרים ובגברים. יש אפשרויות טיפול בניתוח אבל יש גם אפשרויות טיפול זעיר פולשניות שיכולות לחסוך הקרנות, טיפולים כימותרפיים וניתוחים.

אפשר לבצע בעזרת רדיולוגיה פולשנית כמה סוגים של טיפולים בצורה מדויקת כמו כימותרפיה ישירה לגידול, הקרנה מקומית של הגידול, חסימת ורידים ואבלציה בחום או בקור.

בדרך כלל משתחררים מהר אחרי הטיפול ואפשר במהירות לחזור לתפקוד.

  • טיפול בגרורות בכבד. לפעמים סוגים שונים של סרטן שולחים גרורות לכבד. אפשר לטפל בהן בשיטות הכירורגיות הרגילות ואפשר במקרים רבים להעזר ברדיולוגיה פולשנית.

מכניסים קטטר קטן לעורק ואיתו אפשר לסתום כלי דם שמובילים לגידול. אפשר גם להזרים דרכו כימותרפיה ותרופות ישירות לגידול.

ניתן גם לעשות אבלציה על ידי החדרת מחט לכבד תוך כדי מעקב אחרי עם אמצעי הדמיה. המחט מגיעה ישירות לגידול. ההחלמה מהירה ואפשר להשתחרר באותו יום או למחרת.