מחלת הגאוט – שיגדון

מחלת הגאוט -שיגדון והחומצה המסוכנת שמסתובבת בגופנו ולא מדברים עליה

הרבה דובר על אורח החיים המערבי, על התחלואים שמגיעים בעקבותיו ומשפיעים על המדדים בבדיקות הדם.

כולנו מכירים את ההשפעות השליליות של מדדים גבוהים בסוכר, בלחץ הדם, בכולסטרול ועוד, אבל לא כולם מכירים את חומצת השתן (חומצה אורית) ואת הסיכונים הכרוכים בעלייתה.

מוערך כי כ-20% מכלל הציבור סובלים מעודף חומצת שתן (מעל 6-6.8 מ"ג/ד"ל). עודף חומצת שתן הוא הגורם המרכזי להופעת מחלת השיגדון אצל 2.5% עד 4% מהאוכלוסיה וכוללים סיבוכים נוספים כגון אבנים בכליות, סתימות עורקים וכלי דם ואף עלולים לגרום לשבץ מוחי.

 

מחלת הגאוט הינה סוג של דלקת מפרקים חריפה. מחלה הגאוט היא מחלה עתיקה וכואבת במיוחד שנקראה בעבר "מחלת המלכים והציידים", משום שהתגלה כי צריכה מוגזמת של בשר ואלכוהול הם מבין הגורמים המרכזיים לעליית חומצת השתן. לחומצת השתן יש נטייה להתגבש במפרקים ולגרום להופעת תסמיני הגאוט המתאפיינים בנפיחות במפרקים (לרוב בבוהן כף הרגל) כתוצאה מדלקת חריפה הנוצרת במפרקים.

כיום, בנוסף לצריכה מוגברת של בשר ואלכוהול, ישנה גם צריכה של מאכלים מעובדים ומשקאות ממותקים או במילים אחרות ג'אנק פוד. תוסיפו לזה אורח חיים לחוץ ולא מאוזן והרי לכם כר פורה להתפתחות מגפת הגאוט.

אך עם זאת, יש מה לעשות בנידון וקיים היום לגאוט טיפול טבעי שמטפל גם בסימפטומים של המחלה, עוזר במניעתה ותומך בשיקום הגוף ובאיזון מדדים נוספים כגון סוכר, ברזל ומדדי דלקת.

 

הטיפול הטבעי בשיגדון – גאוט שחשוב להכיר 

הטיפול הטבעי בגאוט ידוע לאנושות מזה אלפי שנים והוא מוזכר על ידי מרפאים כגון היפוקרטס והרמב"ם, אבי הרפואה.

כיום ישנן גם תרופות מערביות לטיפול בגאוט כגון כולכיצין, אלופורינול וזילול, שחלקן מסנתזות רכיבים צמחיים על מנת לחקות את פעילותם של אותם צמחי מרפא. חלק מהתרופות הן חריפות מאוד, ומתאפיינות בתופעות לוואי אצל אחוז גבוה מהאוכלוסייה. לכן כל כך חשוב להכיר את האפשרויות הקיימות לטיפול טבעי במחלה.

הטיפול הטבעי המומלץ לגאוט מתחלק ל-3:

  1. שמירה על תזונה מאוזנת כוללת: הפחתה או הימנעות מחלבון מן החי, אלכוהול, שתייה ממותקת, סוכרים, בצקים לבנים, מאכלים חומציים המעודדים דלקת.
  2. שמירה על אורח חיים בריא ומאוזן מבחינת פעילות גופנית ומתח נפשי.
  3. צריכת תוספים טבעיים ייעודיים לטיפול בגאוט כגון: כורכומין, עלי מורינגה, רכז דובדבנים שחורים, msm, גדילן מצוי ועוד. כיום, בחיפוש פשוט בגוגל ניתן למצוא את הרכיבים הנ"ל בתוך פורמולות טיפוליות כך שלא צריך לרכוש כל מוצר לחוד ובכך ניתן לחסוך בעוליות טיפול ולמנוע בילבול וסירבול בנטילת התוספים.

 

יתרונותיו של הטיפול הטבעי בגאוט הם:

  1. טיפול כולל בגאוט- טיפול גם בהתקף עצמו וגם טיפול מניעתי בחומצת השתן שימנע הישנות של הופעת הגאוט
  2. טיפול במחלות נלוות השכיחות בקרב המתמודדים עם מחלת הגאוט כגון סוכרת, עודף כולסטרול, בעיות בתפקוד כבד וכליות, חוסר אנרגיה ועוד.
  3. תמיכה ושיקום של איברים שנפגעו כגון מפרקים, שיקום כבד, כליות וכלי דם
  4. העדר תופעות לוואי

 

לסיכום

כדאי מאוד שבבדיקות הדם הקרובות שלכם תבקשו מהרופא לבדוק גם את רמת חומצת השתן שלכם. במידה והערכים עולים על 6-6.8 מ"ג/ד"ל אז אל תחכו ותתחילו לאזן את התזונה שלכם! במידה והופיעו לכם בעבר תסמיני גאוט או שרמות חומצת השתן שלכם גבוהות מאוד (מעל 7.2), חשוב מאוד שתשקלו טיפול טבעי לגאוט בעזרת פורמולות צמחים אשר יכולות להילקח כטיפול עיקרי או כטיפול מקביל לתרופות מערביות.