קרע ברצועת הברך

אחת הפציעות הקשות ביותר בקרב ספורטאים ומתאמנים בענפים שונים היא פגיעה ברצועה הצולבת הקדמית בברך, לרוב קרע ברצועה. מצב שכזה מונע מהספורטאי לבצע כל פעילות ספורטיבית לתקופה ארורה וכן יש צורך בתהליך שיקום. כשהפציעה חוזרת על עצמה שוב ושוב, אין ברירה אלא לפרוש מכל פעילות גופנית.

הרצועה הקדמית בברך היא אחת מארבע הרצועות שמחזיקות את הברך והיא מונעת מהשוקה להחליק קדימה ביחס למיקומה של עצם הירך. בפועל קרע ברצועה הצולבת נגרם לרוב כתוצאה מסיבוב חד ופתאומי בעת תנועה של הברך. מי שחווה את זה הרגיש כאב חד ואף שמע רעש של נקישה. כמו כן, ייתכן מאוד שהרצועה נקרעה כתוצאה מיישור של הברך לאורך זמן ממושך. בעת הקרע, הברך מתמלאת נוזלים ודם, מה שמוביל לתחושה גוברת של כאב שמונע כל אפשרות להתנהל בצורה רגילה, בוודאי שלא לבצע פעילות ספורטיבית. מאחר והרצועה הקדימה מונעת מהשוקה לברוח, אז קרע ברצועה הקדמית גם יוצרת תחושה של אי יציבות.

מי שלרוב מתמודד פציעות מסוג אלו הם ספורטאים, מתאמנים ואתלטים שונים כמו שחקני כדורסל, כדורגל, פוטבול, אצנים ועוד. לרוב הם מרגישים ומבינים את מהות הפציעה בשניות הראשונות בהן מתרחש הקרע אך אימות הדבר נעשה באמצעות צילום MRI. חשוב להבהיר פציעות שכאלה עלולות לחזור שוב ושוב, יש ספורטאים שחוו את זה על בשרם והקריירה שלהם התפוגגה כתוצאה מכך.

כיצד מטפלים בקרע ברצועה הקדמית של הברך?

הטיפול השכיח והמוכר הוא טיפול כירורגי שנעשה באמצעות ניתוח לשחזור הרצועה – מדובר באחד הניתוחים הנפוצים ביותר בקרב ספורטאים. הניתוח נעשה באופן ארתרוסוקופי, והשחזור נעשה באמצעות גיד הפיקה של המטופל. זמן ההחלמה מניתוח שכזה הוא בין חצי שנה ל-9 חודשים, כאשר בזמן של ספורטאי מדובר על עונה שלמה של משחקים. יש לציין שאת הניתוח ניתן לבצע רק שהברך נמצאת בטווח תנועה אופטימאלי ורק לאחר שמבוצע בה טיפול פיזיותרפיה.

אפשרות אחרת היא פשוט לוותר על הניתוח ולפנות אך ורק לטיפול פיזיותרפי, במטרה לחזק את השרירים. בדרך כלל מדובר על טיפול שלא מתאים לספורטאים ולו מהסיבה שהוא לא מספיק טוב ולא מחזק מספיק את הברך ועל כן היא לא תוכל לעמוד בעומסים של פעילות ספורטיבית רגילה. כמובן שזה מצב בעייתי עבור מי שנמצא בשיאה של קריירה ספורטיבית. עם זאת, יש לא מעט ספורטאים שמוותרים על הניתוח ומעדיפים לפרוש ולו מהסיבה שהם לא רוצים לגרום נזק לברך בעתיד. כמובן שזה דורש לא מעט חשיבה ושיקולים שהם מעבר לספורט ומעבר לעניין הפיזי.