מה זה קילה, איך מאבחנים ומהם הטיפולים

קילה, הידוע גם בשמות הרניה או בקע,  הוא מצב רפואי שכיח המתרחש כאשר איבר או רקמה, כגון המעי, בולטים דרך פתח בשרירים או ברקמות המחזיקות אותו במקומו. התזוזה יכולה להתרחש בתוך פתח טבעי המצוי בחלל הגוף, כמו התעלה המפשעתית בבטן התחתונה, או שהתזוזה מתרחשת כתוצאה מחולשה או קרע בשרירים המייצרת חלל בגוף. 

בקע יכול להופיע בחלקים שונים של הגוף, אבל הסוגים הנפוצים ביותר כוללים:
בקע מפשעתי (groin), בקע בעצם הירך (Thigh), בקע טבורי (belly button) ובקע סרעפתי (Hiatal Hernia).

הסבר על בקע מפשעתי

בקע מפשעתי הוא הסוג הנפוץ ביותר של בקע (כשלושת רבעי ממקרי הבקעים הם מפשעתיים) וההערכות נעות בין 5 ל10  אחוז מהאוכלוסייה שיש להם מבקע מפשעתי.  הבקע מתרחש כאשר המעי בולט דרך קרע או נקודה חלשה בבטן התחתונה הגורמת ליציאת המעי בדרך כלל, לכיוון המפשעה. 

בקע מסוג זה נפוץ יותר בקרב גברים מאשר בנשים, ביחס של כ-3:1. 

בקע מפשעתי יכול להופיע בכל גיל, אבל נפוץ יותר בקרב פעוטות ותינוקות.

ניתן לסווג בקע מפשעתי לשני סוגים: עקיף וישיר. בקע מפשעתי עקיף מתרחש כאשר המעי בולט דרך הטבעת המפשעתית הפנימית, שהיא פתח טבעי בבטן התחתונה. סוג זה של בקע נפוץ יותר בקרב תינוקות ונגרם מחולשה מולדת בדופן הבטן. בקע מפשעתי ישיר מתרחש כאשר המעי בולט דרך נקודה חלשה בדופן הבטן ליד תעלת המפשעה. 

סוג זה של בקע נפוץ יותר בקרב מבוגרים ונחשב כי הוא נגרם משילוב של גורמים כגון מאמץ, הזדקנות וחולשה מולדת.

 

תסמינים של בקע מפשעתי כוללים בליטה באזור המפשעה, כאב ואי נוחות. הבליטה עשויה להיות בולטת יותר כאשר האדם עומד או כאשר הוא מתאמץ, כגון במהלך יציאות או הרמת חפצים כבדים. הבליטה עשויה להיות רגישה למגע. 

במקרים מסוימים, ניתן לדחוף את הבליטה בחזרה לתוך הבטן. 

 

בקע מפשעתי עלול להוביל לסיבוכים חמורים אם הוא אינו מטופל. הבקע עלול להפוך לחונק, ולחסום או לנתק את אספקת הדם לאיבר או לרקמה, מה שמוביל לזיהום, מוות של רקמות ואפילו אלח דם. בנוסף, בקע יכול להיות כלוא, כלומר שלא ניתן לדחוף אותו בחזרה לתוך הבטן. זה יכול גם לגרום לסיבוכים רציניים, כולל חסימת מעיים וניקוב.

 

הטיפול בבקע מפשעתי כולל בדרך כלל ניתוח לתיקון הבקע והחזרת האיבר או הרקמה למקומם הנכון. ניתן לבצע את הניתוח בטכניקות פתוחות או לפרוסקופיות, בהתאם לסוג ומיקום הבקע. הניתוח מבוצע לרוב בהרדמה מלאה, וזמן ההחלמה משתנה בהתאם לסוג הניתוח, אך רוב האנשים מצליחים לחזור לפעילות רגילה תוך מספר שבועות.

 

מומלץ כי אנשים החווים תסמינים של בקע מפשעתי יפנו לטיפול רפואי כדי למנוע התעוררות של סיבוכים חמורים.

הסבר על בקע טבורי

בקע עצם הירך מתרחש כאשר המעי בולט דרך תעלת הירך, שהיא פתח טבעי בבטן התחתונה המאפשר מעבר כלי דם. סוג זה של בקע שכיח יותר אצל נשים מאשר אצל גברים. בקע טבורי מתרחש כאשר המעי בולט דרך הטבור או הטבור. סוג זה של בקע יכול להופיע אצל תינוקות ומבוגרים כאחד. בקע היאטלי מתרחש כאשר הבטן בולטת דרך הסרעפת ואל החזה. סוג זה של בקע נפוץ יותר בקרב מבוגרים.

 

בקע יכול להיגרם ממגוון גורמים, לרבות פגם מולד בדופן הבטן, שיעול או התעטשות כרוניים, הרמה כבדה, השמנת יתר וחולשה או פגיעה בשרירים או ברקמות באזור הפגוע. גם מאמץ במהלך יציאות או מתן שתן יכול לגרום לבקעים להתפתח. במקרים מסוימים, ייתכן שהגורם לבקע אינו ברור.

 

תסמינים של בקע יכולים לכלול בליטה או גוש באזור הפגוע, כאב או אי נוחות ותחושת לחץ או מלאות. במקרים מסוימים, בקע עלול לא לגרום לתסמינים כלל. עם זאת, אם אינו מטופל, בקע עלול להוביל לסיבוכים חמורים. הבקע עלול להיחנק, מה שאומר שאספקת הדם לאיבר או לרקמה מנותקת, מה שמוביל לזיהום, מוות רקמות ואפילו אלח דם. בנוסף, בקע יכול להיות כלוא, מה שאומר שלא ניתן לדחוף אותו בחזרה לתוך הבטן. זה יכול גם לגרום לסיבוכים רציניים, כולל חסימת מעיים וניקוב.

 

הטיפול בבקע כולל בדרך כלל ניתוח לתיקון הבקע והחזרת האיבר או הרקמה למקומם הנכון. ניתן לבצע את הניתוח בטכניקות פתוחות בשיטה הישנה או לפרוסקופיות, בהתאם לסוג ומיקום הבקע. הניתוח מבוצע לרוב בהרדמה מלאה, וזמן ההחלמה משתנה בהתאם לסוג הניתוח, אך רוב האנשים מסוגלים לחזור לפעילות רגילה תוך מספר שבועות.

הסבר של דר' משה דודאי על ניתוחי קילה.

 

במקרים מסוימים, בקע עשוי שלא לגרום לתסמינים כלשהם וייתכן שלא ידרוש טיפול. עם זאת, ברוב המקרים, מומלץ לאנשים החווים סימפטומים של בקע לפנות לטיפול רפואי כדי למנוע סיבוכים חמורים להתעורר. הרופא יבצע בדיקה גופנית ועשוי להזמין בדיקות הדמיה כגון אולטרסאונד או CT כדי לאשר את האבחנה. לאחר אישור האבחנה, הרופא ידון באפשרויות הטיפול עם המטופל וימליץ על דרך הפעולה הטובה ביותר.

 

לסיכום, בקע הוא מצב רפואי שכיח המתרחש כאשר איבר או רקמה בולטים דרך פתח בשרירים או ברקמות המחזיקות אותם במקומם. זה יכול להיגרם על ידי מגוון גורמים כולל הרמה כבדה, שיעול כרוני, השמנת יתר וחולשת שרירים.

 

לסיכום, בקע – הרניה הוא מצב רפואי שכיח המתרחש כאשר איבר או רקמה בולטים דרך פתח בשרירים או ברקמות המחזיקות אותם במקומם. זה יכול להיגרם על ידי מגוון גורמים כולל הרמה כבדה, שיעול כרוני, השמנת יתר וחולשת שרירים. הסוגים הנפוצים ביותר של בקע כוללים בקע מפשעתי, עצם הירך, הטבור וההיאטלי, כל אחד עם הסימפטומים והגורמים הספציפיים שלו. חשוב לטפל בבקע מכיוון שאם לא מטפלים בו הוא עלול להוביל לסיבוכים חמורים כמו חנק, כליאה ואלח דם. הטיפול בבקע כולל בדרך כלל ניתוח לתיקון הבקע והחזרת האיבר או הרקמה למקומם הנכון. מומלץ לאנשים החווים תסמינים של בקע לפנות לטיפול רפואי כדי למנוע סיבוכים חמורים להתעורר.